Retsina jest greckim białym winem aromatyzowanym, które powstaje z dodatkiem żywicy sosny alepskiej. Wytwarzane jest w regionie Attyki, wokół Aten, najczęściej produkuje się je ze szczepu savatiano (często używa się także nazwy savvatiano), ale również z muscatów, asirtiko i rhoditis. Retsinę można spotkać w trzech odmianach: podstawowej białej, ale także czerwonej i różowej. Zapach Retsiny jest specyficzny i może kojarzyć się z terpentyną, stąd nie każdemu odpowiada ten rodzaj trunku. Natomiast smak jest na początku kwaskowy, by następnie przechodzić w goryczkowy, przypominający nieco Martini, z długim ziołowym finiszem.
Retsina należy do win młodych, nadaje się do spożycia już kilka tygodni po wytłoczeniu, zbyt długo leżakowana może przekształcić się w ocet winny. W starożytności wino to wyrabiano w nasączanych żywicą porowatych amforach. Najstarsze znalezione ślady takich amfor pochodzą z XIII w. p.n.e. Żywica służyła niegdyś konserwacji, ograniczeniu parowania przez pory lub zamaskowaniu zapachu kwaśniejącego wina. Później zaczęto ją dodawać bezpośrednio do moszczu, jej zawartość nie przekracza 10 g/l.
Retsinę podaje się schłodzoną do około 8-10°C, a do jej degustacji, zamiast kieliszków używa się szklaneczek. Wino to najlepiej smakuje z daniami kuchni greckiej: rybami, owocami morza i lekkimi daniami mięsnymi. Grecy chętnie piją Retsinę do przekąsek (meze, odpowiednik hiszpańskich tapas), plasterka sera feta i oliwek, polanych przepyszną oliwą z oliwek i przyprawionych oregano.